Zamek Czocha

Zamek Czocha Większe zdjęcie

4.93 avg. rating (98% score) - 118 votes

Zamek Czocha

Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce a może na świecie a jego tajemnice nie dotyczą starych legend średniowiecznych ale okresu II Wojny Światowej.
Jeśli chodzi o historię zamku i jego pomieszczeń właściwie nic nie jest pewne… Zbudowany prawdopodobnie w roku 1241 z rozkazu króla czeskiego. Ale najciekawsze dzieje zamku zaczynają się od roku 1909 kiedy został zakupiony przez Ernsta Gütschowa który zlecił jego przebudowę berlińskiemu architektowi Bodo Ebhardtowi. Wtedy to zamek został całkowicie przebudowany a jego architekt lubował się w tajemnych skrytkach i przejściach. Do dzisiaj nieznane są prawdopodobnie w większości tajemne przejścia i poziomy podziemi. Jak twierdzą lokalni przewodnicy co chwilę odkrywa się coś nowego ale odkryto na razie tylko małą część zakamuflowanych korytarzy, przejść i pomieszczeń.
To co dzisiaj odkryto pozwala na poruszanie się po zamku niezauważonym, przewodnicy są w stanie zniknąć i pojawić się poziom niżej tajemnymi przejściami ukrytymi za regałami w ścianach itd. W zamku znajduje się skarbiec w którym nie wiadomo co było przechowywane ale podobno to co zostało odkryte jest tylko mała częścią tego co nadal jest składowane w tajnych poziomach i korytarzach Zamku Czocha. Nie idzie tutaj omówić wszystkich ciekawostek na temat Zamku Czocha ale bije on wszystkie zamki w Polsce na głowę – powstało wiele książek na temat zamku jedną z ciekawszych jest książka lokalnego przewodnika – Tajny Zamek Czocha – Piotr Kucznira.


Z jednej strony zamurowane korytarze, przejścia, niedostępne najniższe poziomy zamku, tajne przejścia, nieodnaleziona komnata ze szklaną podłogą pod którą podobno widać przepływające ryby, prawdopodobne połączenie zamku podziemnymi korytarzami z innymi obiektami w okolicy, tajne sztolnie, “skarby” ukryte na zamku a z drugiej strony jeśli sobie uświadomimy, że smutna prawda jest taka, że kiedyś przecież te wszystkie “skarby” które tu gdzieś są, były po prostu własnością ich rodowitych właścicieli z naszej zachodniej granicy i do nich powinny powrócić …

Położenie: Sucha 2

Dane gps: N: 51° 01′ 44.7″  E: 15° 18′ 08.1″

Dane gps: 51.029083, 15.302238 (mapy Google)


© Copyrights 2018 POLSKA NA WEEKEND

Powered by WordPress · Theme by Satrya